Červenec 2012

Prosba :)))

31. července 2012 v 23:27 | Sakura a Sasuke |  Oznamení
Takže konbanwa

chtěli byjsme jestli by jste nám nehlali v soutěži. Je to už třetí kolo

je to tady na tomto blogu Naruto109 jsme tam s orochimarem děkujeme předem

vaší kamarádí Sakura a Sasuke

Má láska k tobě je tvrdší než Diamant 7. Díl

31. července 2012 v 12:07 | Kagome Uchiha |  Povídky z Naruta

Slibuju. Běžím do koupelný, když v tom.... mi uklouzne noha na schodech a já se praštím o schod do hlavy.
"Brácho si v pohodě?"
"Au... Moje hlava."

Daišó

30. července 2012 v 23:55 | Sakura |  Zajímavosti Japonska

Daišó (japonsky: 大小, doslova "velký a malý") je japonský termín označující tradiční výzbroj samurajů. Daišó se skládá z katany a wakizaši, někdy i z osobní dýky zvané tantó. Slovo daišó vzniklo spojením prvních znaků (slabik) z 2 japonských slov : daitó (dosl. velký meč 大刀) a šótó (dosl. malý meč 小刀). Katana (刀), delší z těchto 2 mečů, se typicky používala v boji muže proti muži. Wakizaši (脇差) se buď použilo jako druhý meč do levé ruky nebo pro boj ve stísněných prostorech.
Daišó bylo povoleno vlastnit pouze samurajům jako symbol jejich společenského postavení. Daišó vešlo do módy v období Muromači. Před tím se za znak příslušnosti k samurajské třídě považoval luk a kůň. V tomto období také došlo k výměně delšího meče tači (太刀), který se nosil čepelí dolů za kratší katanu, jež se nosila za opaskem čepelí nahoru. Toto umožňovalo meč mnohem rychleji tasit.
Krom toho, že dvojice mečů symbolizovala status samuraje, dávala tato dvojice možnost bojovat se dvěma meči zároveň. Mijamoto Musaši, autor Knihy pěti kruhů, se stal jedním z nejznámějších průkopníků boje s 2 meči. Musašiho Niten rjú (二天流 nebo 二天一流 Niten ičirjú), známá také jako Škola dvou mečů, užívá tento druh boje. Přesto, že tento bojový styl je zjevně efektivnější, použití jen jedné ruky na každý meč snižuje rychlost a bojovník tak musí tuto ztrátu na rychlosti kompenzovat dokonalou technikou a velkou tělesnou silou. Niten rjú proto stále zůstává neobvyklým bojovým stylem.
Na bitevním poli byl wakizaši obvykle nahrazován kratší a praktičtější dýkou tantó (短刀). Daišó samurajové nosili jako symbol příslušnosti ke své třídě. Volba mezi používáním jednoho nebo dvou mečů v boji záležela na individuálním stylu a tréninku každého samuraje.

Cuka

30. července 2012 v 22:55 | Sakura |  Zajímavosti Japonska

Cuka (japonsky 柄) je označení pro rukojeť japonských mečů a dýk. Výroba cuky, stejně jako výroba japonských mečů, měla svá pevná pravidla a proto jsou rukojeti japonských mečů a dýk lépe identifikovatelné než meče evropské. To má poměrně velký význam, neboť rukojeť lze zařadit do jednotlivého období a lze tak lépe poznat pravost meče.
Cuka byla nejčastěji vyrobena ze dřeva zbylého při výrobě pochvy, což právě usnadňuje případnou problémovou identifikaci u muzejních exponátů. Oba její konce byly okovány což mělo zajistit její pevnost. Poté byla potažena rejnočí nebo žraločí kůží a omotána opletem, který je buď z kožených řemínků, nebo z bavlny popř. hedvábí. Oplet je tak tvořen buď točenou šňůrou anebo pruhem látky, po vypletení byl oplet vypnut tzv. menuki, což ve své podstatě byly kovové podložky. Celý oplet je zakončen ozdobným tzv. zakončovacím uzlem.
K řapu byla cuka připevňována čepy - mekugi.

Bokutó

30. července 2012 v 20:55 | Sakura |  Zajímavosti Japonska

Bokken (japonsky: 木剣), také bokutó (木刀) je japonské označení pro dřevěný meč používaný při nácviku bojových technik. Tvar se často liší podle konkrétní školy, vždy však připomíná základní tvar katany (případně wakizaši, tantó). Pro výrobu se nejčastěji používá dubové dřevo (bílý i červený dub).

Použití

Bokken se používá jako bezpečnější náhrada skutečného meče při nácviku jednotlivých technik i celých kata ve dvojici. Bokkeny určené speciálně pro samostatný nácvik seku (suburi) se nazývají suburito a vyznačují se mohutnější konstrukcí (pomáhají při rozvoji techniky i síly).

Aikikai Honbu Dódžó

30. července 2012 v 19:55 | Sakura |  Japonská kultůra

Aikikai Hombu Dódžó (japonsky: 合気会 本部道場) je ústředí Aikikai, což je zastřešující organizace různých národních organizací aikidó.
Název se používá jak pro samu organizaci, tak pro hlavní dódžó (místo, kde se trénují bojová umění) organizace. To je umístěno vTokiu a bylo založeno Moriheim Uešibou v roce 1931 pod názvem Kobukan. Aikikai Hombu Dódžó se stále nachází na stejné adrese, i když původní budova byla nahrazena novou.Také v ní vyučují potomci zakladatele čily Ueshibové

Judo

30. července 2012 v 17:43 | Sakura |  Zajímavosti Japonska

Judo ( 柔道 judo ?, což znamená "jemná cesta") je moderní bojové umění, bojový a olympijský sport vytvořen v Japonsku v roce 1882 Jigoro Kano . Jeho nejvýraznějším prvkem je jeho konkurenční prvek, kde objekt je buď házet nebo odstranění obsahu z webu něčí z oponentů na zem, znehybnit nebo jinak zmírnit druhého soupeře s ukotvením manévru nebo donutit soupeře, aby předložil do společného zamykáním nebo provedením škrtícím sevření nebo udusit. Stávky a tahy od rukou a nohou, stejně jako zbraní obranných zařízení jsou součástí juda, ale pouze v předem připravených forem ( kata ) a nejsou povoleny v judu soutěži nebo volného cvičení ( randori ).
Filozofie a následné pedagogika vyvinut pro judo se stal vzorem pro další moderní japonské bojové umění, které se vyvíjely od koryu odst. 古流se? , tradiční školy) . Celosvětovému rozšíření juda vedl k vývoji řady odnoží, jako je samba a brazilské jiu-jitsu . Judo lékaři se nazývají judoka.

Aikido

29. července 2012 v 12:56 | Sakura |  Zajímavosti Japonska

Aikido (合気道, Aikidó) je japonské umění sebeobrany. Je založeno na myšlence neagresivity, rozvíjí cvičícího jedince po fyzické i psychické stránce.
Název je složen ze tří japonských znaků:

Enpi (kata)

28. července 2012 v 21:29 | Sakura |  Zajímavosti Japonska

Enpi (japonsky 燕飛), v literatuře také hojně nazývaná Empi, je karate kata stylu Shotokan Ryu, která je cvičena také jinými styly karate. Enpi znamená v překladu "letící vlaštovka".

Jména z anime česky

28. července 2012 v 1:55 | Sakura |  Japonština
JP do ČJ
NARUTO:
Kabuto japonská přilbice
Naruto vír nebo bouře(také pro nakrájenou tyčku Kamaboko s růžovým vírovým vzorem uprostřed, která se používá jako zálivka pro Ramen)